Decoupage

Decoupage,no własnie co to jest ? Pewnie nie każdy wie i zadaje sobie to pytanie więc postaram się opisać i wyjaśnić.Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać. Wymawia się dekupaż i jest to  technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wcześniej wybranego wzoru na przykład na: drewno, metal, szkło, tkaninę, plastik, ceramikę,a nawet na materiale czy wiklinie. Wzór można wyciąć z serwetki ( dlatego nazywany jest techniką serwetkową ) czy papieru do decoupagu,tapety,gazety i wiele innych,wszystko zależy od kreatywności.Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany.

Uważa się, że technika decoupage pochodzi ze wschodniej Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem decoupage przywędrowało najpierw do Włoch, a w XVIII w. do innych krajów Europy. Weneccy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Sztukę tą nazywano lacca contrafatta. Wkrótce odchodzono od naśladowania dalekowschodniego wzornictwa na rzecz kopii dzieł ówczesnych malarzy. Decoupage zyskało przydomek "sztuki biedaków".

Wkrótce decoupage stało się jednym z typowych kobiecych hobby, niezwykle popularnym m.in. na dworze Ludwika XV. Ozdabiano nie tylko meble, ale coraz częściej także mniejsze przedmioty np. pudełka i przybory toaletowe. Używano do tego już nie tylko kopii ale i wyciętych elementów oryginalnych obrazów. Zniszczono przez to wiele ówczesnych dzieł malarzy.Niektórych twórców techniką decoupage zaczęto powoli uznawać za artystów. Tak było z Mary Delany, która stała się ulubienicą dworu królowej Charlotty. Później przy pomocy decoupage'u tworzyli także Pablo Picasso i Henri Matisse.

Obecnie dostępnych jest na rynku wiele przyborów i materiałów produkowanych z myślą o osobach tworzących techniką decoupage. Można kupić gotowe przedmioty przygotowane specjalnie do ozdabiania, specjalistyczne kleje, farby i lakiery, a także media pozwalające postarzyć dany przedmiot np. przez stworzenie na nim charakterystycznych pęknięć.Prócz tego jak się domyślacie w każdej artystycznej pracy potrzeba trochę zdolności manualnych i wyobraźni twórczej.
Myślę że już teraz zapoznałam was z tą techniką i wyjaśniłam z kąt pochodzi i na czym polega.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz